Rezultatai pagal užklausą: Laikotarpis - Šiuolaikinė
Daugiabučiai gyvenamieji namai Palangoje (Išlikęs) (0)
Adresas: Palangos sav., Palanga, Vytauto g/Žvejų g. 29A
Architektūros tipas: Profesionalus
Stiliai: Šiuolaikinė architektūra
Metai: 2002 - 2002
Etninis regionas: Žemaitija
Regionas: Klaipėda
Laikotarpis: Šiuolaikinė
Architektūros šakos: Architektūra, Statinys, Gyvenamieji, Daugiabutis
Medžiagos: Medis, Gelžbetonis, Kitos medžiagos
Nuotraukos: 7
Mokslo darbų: 0
Susideda iš 0 objekto(-ų)

Į šiaurės rytus nuo Palangos centro formavęsis pagrindinės miesto arterijos – Vytauto gatvės, rajonas atrodo gana chaotiškai. Priešingai nei istorinėje miesto dalyje, ši vieta pasižymi stambaus mastelio, laisvo užstatymo pastatais, atsiradusiais sovietmečiu ir po Nepriklausomybės atgavimo. Tokią įvairialypę erdvę būtų sunku pavadinti organiška. Tai, veikiau, stichiškai susiklosčiusi teritorija, kurios laisvų plotų ir pastatų santykis kuria nejaukų amorfiškumą. 2002 metais Vytauto ir Žvejų gatvių kampe iškilę, Donato Rakausko suprojektuoti daugiabučiai gyvenamieji namai atsirado būtent minėtos urbanistinės morfostruktūros kontekste. Tiesa, pačioje Žvejų gatvėje vyrauja kiek kitoks, istorinei Palangai būdingas, sodybinis užstatymas ir daugiabučiai čia tampa puikiu architektūriniu inkliuzu.

Du savo tūriu identiškus keturaukščius skiria tik parinktas spalvinis sprendimas. Medžiagų, fasadų stilistikos ir tūrinės konfigūracijos vienovė byloja apie atgimusias Bauhaus ir kitų avangardinio modernizmo atstovų idėjas. Abu pastatai laisvai sukomponuoti bendrame sklype ir atrodo tarsi vienas iš utopinių Le Corbusier ar Ludwig Hilberseimer urbanistinių planų, siūlančių šviesos ir erdvės gausą namų gyventojams. Čia, kaip ir aštuoniolikos butų poilsiavietėje, naudojamas kampinio stiklo motyvas, ryškinantis minėtas architektūrines sąsajas.

Visgi, modernistinio planavimo principai šiuose daugiabučiuose panaudoti formaliau. Tarsi įspausti į žemę, nedideli pastatai byloja apie šiuolaikinių gyvenimo standartų kūrimą, kuris remiasi skandinavišku principu – glaudžia ir saugia kaimynyste negausiame bendrasavininkų būryje. Anot Cliff Moughtin, modernizmo urbanistikoje atvira erdvė tarp pastatų (dar vadinama moderniąja gatve) tampa visų, o tuo pat metu ir niekieno, erdve, kurioje susikuria terpė plisti nusikalstamumui [1]. Tuo tarpu šiuo atveju atvira erdvė skiriama bendriems čia gyvenančiųjų poreikiams.

Toks urbanistinis sprendimas, sujungiant sodybinio ir laisvo užstatymo morfotipus, yra vienas unikaliausių šiuolaikinėje Lietuvos gyvenamojoje architektūroje. Daugiabučiai gyvenamieji namai Vytauto ir Žvejų gatvių kampe yra svarbus architektūrinis reiškinys Palangos ir netgi visos šalies architektūros kontekste, parodantis, kad taikant modernizmo principus galima suformuoti iš esmės naujos kokybės erdvę.

Kastytis Rudokas [1] Moughtin, Cliff . Urban Design. Street and Square. Architectural Press. 2003.