Rezultatai pagal užklausą: Laikotarpis - Šiuolaikinė
Viešbutis „Palanga SPA“ (Išlikęs) (0)
Adresas: Palangos sav., Palanga, Birutės al. 60
Architektūros tipas: Profesionalus
Architektai: Donatas Rakauskas
Stiliai: Šiuolaikinė architektūra
Metai: 2002 - 2003
Etninis regionas: Žemaitija
Laikotarpis: Šiuolaikinė
Architektūros šakos: Architektūra, Statinys, Kultūros/sporto/poilsio, Statinys/Kiti
Medžiagos: Medis, Metalas, Gelžbetonis, Kitos medžiagos
Nuotraukos: 9
Mokslo darbų: 0
Susideda iš 0 objekto(-ų)

XXI amžiaus pradžia Lietuvoje sutampa su ganėtinai staigiu ekonominiu pakilimu, sudariusiu prielaidas atsirasti naujai architektūrinei kokybei. Šiame kontekste Palangos sveikatingumo ir svetingumo infrastruktūros plėtrą, prasidedančią maždaug nuo 2000 metų, galime įvardinti kaip itin stambaus masto. Progresyviausios architektūros, o taip pat ir aukščiausios kokybės paslaugų klasteris formavosi Birutės alėjoje ir jos prieigose, nes būtent šis kurorto rajonas visada buvo laikomas prestižine poilsio vieta. „Palanga SPA Luxury“ viešbutis, ką, beje, byloja ir pats pavadinimas, pratęsia istoriškai susiklosčiusį alėjos naratyvą ir puikiai įsilieja į šiuolaikinę kokybišką Lietuvos architektūrą.

Penkių aukštų tūris tarp aplinkinių pastatų išsiskiria savo masteliu, tačiau išlenkta planinė konfigūracija, pastato orientacija kraštu į gatvę bei želdynų gausa kieme lemia tai, kad viešbutis veikiau tampa gerai apgalvotu gatvės akcentu, nei disonuojančia svetimybe. 2003 metais pastatytas pastatas jau antrasis Donato Rakausko kūrinys šioje Birutės alėjos atkarpoje. Tiesa, jei šalia šio objekto esančiai 18 butų poilsiavietės fasado kompozicijai dar būdingi postmodernistiniai bruožai, tai čia mes matome aiškų, lakonišką pastatą. Tokios krypties stilistika panašiu metu jau dominavo Vilniaus bei kituose šalies miestuose statytų svarbiausių komercinių pastatų architektūroje.

Kaip ir būdinga laikmečiui, viešbučio architektūra pasižymi racionalumu bei minimalizmo interpretacijomis. Fasade gausu stiklo, panaudoto  juostiniams langams ir atviram kampinės laiptinės tūriui pabrėžti. Akcentu tampa metalo konstrukcijų stogelis, dengiantis pagrindinį įėjimą, kuris veda į registratūrą. Palangos regionines architektūros savybes atspindi medžio gausa: laiptai, interjero durys, apdaila – savotiškas niuansas bendrame kosmopolitinės architektūros kontekste. Šalia pastato įrengtas šildomas lauko baseinas, kaip ir minėta, gausu želdynų.

Be abejonės tai yra prabangiausias ir kokybiškiausias projektas po Nepriklausomybės atgavimo Palangoje. 2013 metais šalia atidarytas kitas „Palanga SPA Luxury“ viešbučio korpusas yra ansamblio papildymas, kuris architektūriškai praplečia šių svetingumo paslaugų kokybę.

Kastytis Rudokas