Buvęs „Drobės” fabrikas Kaune (Išlikęs) (0)
Adresas: Drobės g. 62, Kaunas
Architektūros tipas: Profesionalus
Architektai: inž. V. Klimavičius
Stiliai: Pramoninė architektūra
Metai: 1920 - 1939
Regionas: Kaunas
Laikotarpis: Pirmoji Respublika
Architektūros šakos: Architektūra, Statinių kompleksas, Gamybinis, Statinys, Gamybiniai, Fabrikas/Gamykla
Medžiagos: Mūras (plytų)
Nuotraukos: 64
Mokslo darbų: 0
Susideda iš 1 objekto(-ų)
Reikšminiai žodžiai: "Drobės" fabrikas, Tekstilė
Teritorijos: "Drobės" fabrikas Kaune

Akcinę bendrovę „Drobė” 1920 m. įkūrė grupė Amerikos lietuvių, siekiant „sudėjus kapitalą gaminti lietuvių kareiviams autus“[1].

Žemuosiuose Šančiuose esančiame sklype dar Pirmojo pasaulinio karo metais veikė vokiečių šiaudų miltų dibtuvė, kurią bendrovei rekonstravus, įrengtas vilnų karšimo, vėlimo, audimo, dažymo, pūkų kėlimo ir glaistymo fabrikas.

„Drobės” savininkai supirkinėjo vietinę žaliavą, ūkininkams pristačiusiais fabrikui vilną, mainydavo ją į audinius. Tokiu būdu bendrovė per metus supirkdavo apie 3 mln. kg vietinės vilnos. Panašiu tempu vyko ir produkto gamyba. Darbininkams keičiantis kas 8 valandas karšimo ir verpimo skyrius veikė ištisą parą. Ilgainiui fabrikas plėtėsi, buvo statomi nauji korpusai ir elektrinė. Įdomu tai, jog ji elektra galėjo aprūpinti visus Šančius.

Panašiai kaip „Cotton” fabrike, vietinius specialistus apmokyti dirbti su audimo staklėmis ir kitais įrengimais buvo kviečiami meistrai iš užsienio, vėliau patirtį kitiems perduodavo jau lietuvių meistrai. Didžiausią „Drobės„ produkcijos dalį sudarę vilnoniai įvairaus storio audiniai, buvo gerokai pigesni už įvežtinius, todėl tapo ypač populiarūs vidaus rinkoje.

Iki 1936 m. fabrike buvo pastatyta 20.000 kv.m. patalpų, kuriose dirbo 600 žmonių ir veilė 58 staklės. Kaip rašoma tarpukario spaudoje, įmonė tuo metu galėjo pagaminti iki 1600 skirtingų rūšių medžiagų[2]. „Drobėje” pagal užsakymus gaminami uniforminiai audiniai kariams, muitininkams, pasieniečiams, šauliams.

Paskutinį kartą tarpukariu fabrikas praplėstas 1939 m., pristatytas trijų aukštų korpusas pagal inž. V. Klimavičiaus projektą. Didžiausia vilnonių audinių gamykla to meto Lietuvoje buvo iliustratyviausias savos produkcijos populiarinimo pavyzdys. 1936 m. Laisvės alėjojos pastate nr. 57, bendrovė atidarė firminę medžiagų ir drabužių parduotuvę su siuvykla.

Raimonda Rickevičienė

 


[1] Verslas, 1936, nr. 29.

[2] Ibid.


Susideda iš
Vilnonių audinių fabrikas "Drobė" sovietmečiu (Išlikęs) (0)
Adresas: Kauno m. sav., Kauno m., Drobės g. 62
Sovietinė „Drobės“ fabriko istorija prasideda nuo 1940 metų birželio, kada Sovietų sąjungai pirmą kartą okupavus Lietuvą įmonė buvo nacionalizuota. Vykdant fabrikų „stambinimo“ programą „Drobė“ buvo priskirta prie vystytinų pramonės objektų. Kaip rašoma to meto spaudoje: „1940 metų rudenį, buvo pradėti...
Architektūros tipas: Profesionalus
Metai: 1940 - 1990
Etninis regionas: Nenurodyta
Regionas: Kaunas
Laikotarpis: Sovietmetis
Architektūros šakos: Architektūra, Gamybiniai, Fabrikas/Gamykla
Medžiagos: Gelžbetonis, Kitos medžiagos
Nuotraukos: 33
Mokslo darbų: 0
Susideda iš 0 objekto(-ų)