Rezultatai pagal užklausą: Laikotarpis - Sovietmetis
Antano Petrausko vardo medvilnės verpimo fabrikas (0)
Adresas: Kauno m. sav., Kauno m., Draugystės g. 14
Architektūros tipas: Profesionalus
Metai: 1962 - 1990
Etninis regionas: Nenurodyta
Regionas: Kaunas
Laikotarpis: Sovietmetis
Architektūros šakos: Architektūra, Statinys, Gamybiniai, Fabrikas/Gamykla
Medžiagos: Gelžbetonis, Kitos medžiagos
Nuotraukos: 8
Mokslo darbų: 0
Susideda iš 0 objekto(-ų)
Reikšminiai žodžiai: Antano Petrausko vardo medvilnės verpimo fabrikas, Pramonė (industrija), Pramonės architektūra, Pramonės įmonės, Pramoniniai rajonai, Tekstilė
Teritorijos: Antano Petrausko vardo medvilnės verpimo fabrikas Kaune, Kaunas

Nauja stambi tekstilės pramonės įmonė – A. Petrausko medvilnės verpimo fabrikas, suprojektuotas Leningrado valstybiniame projektavimo institute (projekto autorius Nazarikin) ir pradėtas statyti 1962 m. Tuo pačiu metu buvo statoma ir Dirbtinio pluošto gamykla, kartu su A. Petrausko fabriku priklausiusi Kauno pramoniniam kompleksui. Pirmoji produkcija realizuota 1966 m.[1] 1969 m. fabrike dirbo 1125 žmonės[2]. 1977 m. buvo prijungtas prie Klaipėdos medvilnės gamybinio susivienijimo „Trinyčiai“[3]. 1981 m. įmonė rekonstruota. „Paruošimo cechas dar neseniai atsikratęs senos technikos, perėjo dirbti prie našių tarybinės gamybos mašinų – Ivanovo darbininkai pasistengė“[4]  – rašoma 1981 m. „Kauno tiesoje“.

Sovietmečio pabaigoje fabrike buvo verpimo, sukimo, kedenimo-plakimo ir paruošimo cechai. „Fabriko verpimo ceche dirbama žiediniais ir pneumatiniais mechaniniais verptuvais (iš viso jų – 107). Sukimo ceche gaminami sukti verpalai; kedenimo-plakimo ir paruošimo cechai gamina pusfabrikačius verpimo cechams: sluoksną, knatelius“[5]. Fabriko žaliava – medvilnė, buvo tiekiama iš Sovietų sąjungos. Pirmaisiais įmonės gyvavimo metais „iš Rybinsko bazės“[6], vėliau ir iš kitų „Vidurinės Azijos respublikų“[7].

Įmonės produkcijos pagrindą sudarė medvilniniai verpalai, kurių paskutiniaisiais sovietinės epochos metais per parą būdavo pagaminama 21 tona. Be to, fabrikas gamino ir neaustines medžiagas – vatiną ir vatą, naudojamas baldų, siuvimo pramonėje[8]. Jau pirmaisiais įmonės gyvavimo metais produkcija buvo siunčiama ne tik į Lietuvos įmones („Audimą“, P. Ziberto šilko kombinatą ir kt.) bet ir į „Latviją, Kaliningrado sritį, Ukrainos TSR, Uzbekijos TSR“[9]

Kaip ir kitose pramonės įmonėse, šiame fabrike buvo siekiama sukurti tam tikrą socialinių paslaugų kompleksą. Paskutiniaisiais sovietiniais metais „A. Petrausko medvilnės verpimo fabrikas“ turėjo „du bendrabučius, medicinos punktą, fizioterapijos kabinetą, parduotuvę, kirpykla, avalynės laikrodžių taisyklą bei „relaksacijos kabinetus“[10].

Vaidas Petrulis[1] K. Petrausko medvilnės kombinatas. Rankraštis. Kaunas, 1968, p. 1.

[2] Ibid., p. 1.

[3] Kauno medvilnės verpimo fabrikas. Reklaminis lankstinukas. Vilnius: 1990.

[4] Kochanskas, J. Vienas kelias – dvi biografijos. Kauno tiesa, 1981 kovo 13, p. 33.

[5] Kauno medvilnės verpimo fabrikas. Reklaminis lankstinukas. Vilnius: 1990.

[6] K. Petrausko medvilnės kombinatas. Rankraštis. Kaunas, 1968, p. 1.

[7] Kauno medvilnės verpimo fabrikas. Reklaminis lankstinukas. Vilnius: 1990.

[8] Ibid.

[9] K. Petrausko medvilnės kombinatas. Rankraštis. Kaunas, 1968, p. 1

[10] Kauno medvilnės verpimo fabrikas. Reklaminis lankstinukas. Vilnius: 1990.