Rezultatai pagal užklausą: Laikotarpis - LDK
Pastatas Karmelitų g. 5 (Išlikęs, k.k.v.r. 530) (0)
Adresas: Karmelitų g. 5, Vilnius
Architektūros tipas: Profesionalus
Savininkai: S. Karasius, Brozovskiai
Regionas: Vilnius
Laikotarpis: LDK
Architektūros šakos: Architektūra, Statinys, Gyvenamieji, Namas, Interjeras, Lubos, grindys
Medžiagos: Mūras (plytų)
Nuotraukos: 7
Mokslo darbų: 3
Susideda iš 0 objekto(-ų)

Seniausia ir didžiausia šio pastato dalis buvo XV amžiaus viduryje pastatytas gotiškas, vienaaukštis, kampinis namas, kurio trys patalpos išdėstytos viena eile, o ketvirtoji buvo pastatyta dešiniau prie gatvės[1]. Įėjimas į vidurinę patalpą (priemenę su virene) suprojektuotas iš kiemo pusės, į rūsį – iš gatvės. XVI a. namas buvo paaukštintas iki dviejų aukštų, keturkampio plano su ilga siaura sale šiaurės rytų pusėje. XVI a. pr. kitame sklypo šone, galu į gatvę buvo išmūrytas vienaaukštis, dviejų patalpų, su kryžminiais skliautais namas, o XVII a. pr. gretimame sklype pietvakarių korpuso vietoje, išmūrytas vienaaukštis vienos patalpos pastatas[2]. XVIII a. pab. pietvakarių pusėje primūrytas priestatas, nugriauta dalis gatvės fasado frontono, užstatytas antras aukštas.

Kai kurie namai nukentėjo karų ir gaisrų metu. 1655 metais per ATR ir Rusijos karą nukentėjo XVII a. pr. išmūrytas namas, 1706 metais degė XVI a. statytas dviaukštis namas, kurį vėliau įsigiję Brozovskiai suremontavo[3]. XIX a. pirmoje pusėje visi trys namai ir senoji tvora sujungti į vieną namą. Ant vidurinio ir dešiniojo namo užstatytas trečias aukštas, jo naujas fasadas buvo papuoštas klasicistiniais elementais. XIX a. antroje pusėje ant namo pietvakarių dalies buvo taip pat užstatytas trečias aukštas, o gatvės fasade iškirstos vitrinos[4]

1977 metais namui buvo atliktas kapitalinis remontas pagal architektės Ninos Masaitienės projektą ir fragmentiškai restauruotas pagal Sauliaus Dagilio projektą. Namo šiaurės rytų korpuso pirmame aukšte buvo įrengta keramikos parduotuvė, kurios lubas puošė penkios medinės, drožinėtos sijos išlikę iš XVII amžiaus ir atrastos tik 1974 metais per restauraciją. Sijos iki tol atlikę konstrukcinę funkciją buvo konservuotos ir nuleistos 0,2 metro žemiau negu buvo[5].

Išlikusio namo forma yra netaisyklinga. Pietryčių siena išlenkta pagal gatvės posūkį, šiaurės vakarų siena jungia senųjų pastatų fasadus, todėl kieme namas turi tris nevienodo dydžio iškišas. Svarbiausiu namo pietryčių pusės akcentu tapo fragmentiškai restauruotas buvusio vidurinio namo gotiškas fasadas: netinkuotas su trikampiu frontonu, kurį skaidė aukštos tinkuotos, smailiaarkės ir apskritos nišos. Frontoną nuo pirmojo aukšto skiria frizas[6]. Namas vertingas dėl išlikusių autentiškų interjero ir gotiškų bei barokinių rūsio detalių.

Brigita Tranavičiūtė[1] A. Čerbulėnas, J. Glemža, A. Jankevičienė ir kt. Vilniaus architektūra, Vilnius, 1985, p. 61.

[2] Lietuvos TSR istorijos ir kultūros paminklų sąvadas, t. 1, Vilnius, 1988, p. 112.

[3] Lietuvos TSR architektūros paminklų sąvadas. KTU ASI, Kaunas, 1977, p. 27.

[4] A. Čerbulėnas, J. Glemža, A. Jankevičienė ir kt. Vilniaus architektūra, Vilnius, 1985, p. 61.

[5] Lietuvos TSR istorijos ir kultūros paminklų sąvadas, t. 1, Vilnius, 1988, p. 112

[6] A. Čerbulėnas, J. Glemža, A. Jankevičienė ir kt. Vilniaus architektūra, Vilnius, 1985, p. 61.