Rezultatai pagal užklausą: Laikotarpis - Carinis
Petro Vileišio rūmų ansamblis (Išlikęs, k.k.v.r. 15) (0)
Adresas: Antakalnio g. 6, Vilnius
Architektūros tipas: Profesionalus
Savininkai: P. Vileišis
Metai: 1904 - 1906
Regionas: Vilnius
Laikotarpis: Carinis
Architektūros šakos: Architektūra, Statinių kompleksas, Statinių kompleksas/Kiti
Medžiagos: Gelžbetonis, Kitos medžiagos
Nuotraukos: 5
Mokslo darbų: 4
Susideda iš 0 objekto(-ų)

Petro Vileišio rūmai – tai vienas iš aukščiausios meninės vertės moderno ir neobaroko bruožų turinčių statinių Lietuvoje, kurio statybą 1904-1906 metais inicijavo inžinierius ir visuomenininkas Petras Vileišis, o pastato projektą sukūrė inžinierius A. Kleinas. Kaip gyvenamoji erdvė rūmai naudoti iki 1931 metų, tais pačiais metais čia įsikūrė Lietuvos mokslo draugija, o 1941 metais – Mokslų akademijos institutas[1].

Petro Vileišio rūmų ansamblį sudaro rūmai, gyvenamasis namas, ūkinis pastatas bei tvora su vartais. Rūmai yra dviaukščiai su pusrūsiu ir mansarda, pastato aukštų išplanavimas analogiškas. Vienas iš ryškiausių statinio akcentų – stogas su trimis kupolais, kurių šoniniai aukštesni su dekoratyviais bokšteliais, o vidurinis žemesnis ir plokštesnis. Taip pat statinio mansardinė dalis, išsiskirianti puošniomis barokinėmis formomis[2].

Gyvenamasis namas yra trijų aukštų plytų ir gelžbetonio konstrukcijų statinys turintis neobaroko ir neoampyro bruožų. Statinio aukštų planai – stačiakampiai, koridorinės sistemos ir asimetriški. Interjere vyravo neoklasicizmui būdingi puošybiniai elementai, o eksterjeras pasižymėjo puošnia ir tolygia menine architektūrine kompozicija[3]. Namas buvo skirtas būtų nuomai, tačiau pasižymėjo ir kultūrine funkcija. Jau 1907 metais čia atidaryta pirmoji Lietuvių dailės paroda, kurią organizavo A. Zmuidzinavičius, P. Rimša ir M. K. Čiurlionis. Iki 1909 metų čia redaguotas vienas pirmųjų Lietuvos dienraščių „Vilniaus žinios“. Sovietmečiu nuo 1945-1963 metais name veikė LTSR MA Istorijos institutas, o vėliau LTSR MA Lietuvių kalbos ir literatūros institutas[4].

Ūkinio pastato planas suprojektuotas teritorijos kampe. Nors pastato patalpos išdėstytos viena eile, tačiau vakarinė pastato dalis – vieno aukšto, o rytinė – dviejų. Vienaaukštę pastato dalį puošė frontonėlis ir laiptuotas stogas, dengtas raudonomis stiegėmis. Visą statinių ansamblį supa pusiau geležinė, pusiau geltonų plytų tvora su vartais. Kai kurie vartelių stulpai dekoruoti dekoratyviniais žiedais ir neobarokui būdinga ornamentika – laiptais, žiedais, voliutomis[5].

Šiuo metu Petro Vileišio rūmuose įsikūręs Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas.

Brigita Tranavičiūtė

 [1] A. Čerbulėnas, J. Glemža, A. Jankevičienė ir kt. Vilniaus architektūra, Vilnius, 1985, p. 41-42.

[2]   Lietuvos TSR istorijos ir kultūros paminklų sąvadas, t. 1, Vilnius, 1988, p. 89.

[3] Lietuvos TSR architektūros paminklų sąvadas. KTU ASI, Kaunas, 1977, p. 14.

[4] Lietuvos TSR architektūros paminklų sąvadas. KTU ASI, Kaunas, 1977, p. 15.

[5] A. Čerbulėnas, J. Glemža, A. Jankevičienė ir kt. Vilniaus architektūra, Vilnius, 1985, p. 43.