Rezultatai pagal užklausą: Laikotarpis - LDK
Pociejų rūmai (Išlikęs, k.k.v.r. 280) (0)
Adresas: Dominikonų g. 11, Vilnius
Architektūros tipas: Profesionalus
Savininkai: A. Voina, J. V. Pociejus
Regionas: Vilnius
Laikotarpis: LDK
Architektūros šakos: Architektūra, Statinys, Gyvenamieji, Rūmai
Medžiagos: Mūras (mišrus), Kitos medžiagos
Nuotraukos: 6
Mokslo darbų: 3
Susideda iš 0 objekto(-ų)

Rūmų statybos pradžia datuojama XVII amžiuje, kai prie dabartinės Dominikonų gatvės pastatyti trys atskiri namai su rūsiais. Rūmų ansamblis statytas palaipsniui XVII a. pradėtas, o baigtas XIX amžiuje[1]. 1660 metais jie priklausė didikui A. Voinai. XVII a. pabaigoje rūmai žymiai padidėjo – turėjo reprezentacinį įvažiavimą iš Dominikonų gatvės ir ūkinį įvažiavimą iš Stiklių gatvės. 1748 metais rūmai sudegė, tačiau jau netrukus buvo atstatyti ir prie Stiklių gatvės pristatytas dviaukštis pastatas. Tuo metu rūmų savininkas buvo Trakų vaivada J. Pociejus[2].

1972 metais rūmuose buvo įkurtas alaus bravoras, o XVIII a. pabaigoje rūmai rekonstruojami klasicizmo architektūros stiliaus elementais. XIX a. antroje pusėje prie dešiniojo korpuso (nuo Dominikonų gatvės) buvo pastatyti nauji pastatai prie Stiklių gatvės ir kairiojo rytų korpuso pastatai bei laiptų pusiau ritininis bokštelis kieme[3].

Rūmai yra dviejų aukštų, iš kurių pirmąjį skersinės sienos skaido į įvairaus ploto patalpas, sujungtas į anfiladą. Į antrąjį aukštą veda ketveri laiptai, reprezentaciniai laiptai suprojektuoti pagrindiniame korpuse prie Dominikonų gatvės. Abiejų rūmų aukštų planai beveik identiški, tik pagrindinio korpuso antrame aukšte yra erdvi salė ir koridorius[4]. Kiemo galinis namas, kuriame anksčiau buvo ūkinis pastatas, skaidomas dviem skersinėmis ir viena išilgine siena į skirtingo pločio patalpas. Tiek senieji, tiek XIX a. statyti pastatai abiejuose aukštuose skaidomi tik skersinėmis sienomis, patalpos sujungtos anfiladiškai[5]. Pagrindinis rūmų fasadas ir senosios kiemo korpusų dalys buvo dekoruotos renesanso stiliaus formomis, kurios sumišusios su vėlesniais klasicistiniais dekoro elementais. Pagrindinio korpuso kiemo fasade yra dviaukštė pusapskričių arkų galerija. Fasado kompozicijos centrinę ašį pažymi pusapskritis arkinis įvažiavimo portalas ir langas virš jo, papuoštas voliutomis[6].

1968 – 1973 metais rūmai buvo restauruoti, projekto autorius A. Kunigėlis. Sovietmečiu rūmuose veikė Vilniaus teritorinė vandentiekio kanalizacijos valdyba ir buvo įkurti butai. Šiuo metu pastate veikia UAB „Vilniaus vandenys“ biuras.

 

Brigita Tranavičiūtė[1] Lietuvos TSR architektūros paminklų sąvadas. KTU ASI, Kaunas, 1977, p 68.

[2] A. Čerbulėnas, J. Glemža, A. Jankevičienė ir kt. Vilniaus architektūra, Vilnius, 1985, p. 87.

[3] Lietuvos TSR architektūros paminklų sąvadas. KTU ASI, Kaunas, 1977, p. 68.

[4] A. Čerbulėnas, J. Glemža, A. Jankevičienė ir kt. Vilniaus architektūra, Vilnius, 1985, p. 87.

[5] Lietuvos TSR architektūros paminklų sąvadas. KTU ASI, Kaunas, 1977, p .69.

[6] A. Čerbulėnas, J. Glemža, A. Jankevičienė ir kt. Vilniaus architektūra, Vilnius, 1985, p. 88.