Rezultatai pagal užklausą: Laikotarpis - LDK
Vėluvos (Znamensko) šv. Jokūbo bažnyčia (Išlikęs) (0)
Adresas: Znamenskas, Gvardeisko rajonas, Kaliningrado sritis, Rusijos Federacija
Architektūros tipas: Profesionalus
Stiliai: Gotika
Metai: 1260 - 1280
Etninis regionas: Mažoji Lietuva
Regionas: Už Lietuvos ribų
Laikotarpis: LDK
Architektūros šakos: Architektūra, Statinys, Sakraliniai, Bažnyčia
Nuotraukos: 21
Mokslo darbų: 0
Susideda iš 0 objekto(-ų)
Reikšminiai žodžiai: Architektūros paveldas Kaliningrado srityje, Bažnyčios Kaliningrado srityje, Gotika, Mažoji Lietuva, Vėluva (Wehlau)

Kaip ir ne viena išlikusi Kaliningrado srities šventovė, Vėluvos šv. Jokūbo bažnyčia yra pavyzdys, kaip vienas pagrindinių gyvenvietės statinių lieka be jį ilgus šimtmečius supusio urbanistinio konteksto. Pastatas buvo vienas iš dviejų kompaktiško senamiesčio, pasižymėjusio tankiu užstatymu dominantų, tačiau po karo sunaikinus istorinę Vėluvos dalį, bažnyčia šiandien stovi buvusių kvartalų vietose atsivėrusių laukymių, poros daugiabučių, komunalinių statinių bei prekybos centro apsuptyje.

Regionui būdingos plytinės gotikos bažnyčia buvo pastatyta tryliktojo amžiaus antrojoje pusėje, tačiau po lietuvių antpuolio 1347 m. vėliau atstatinėta bei plečiama iki pat keturiolikto amžiaus galo. Bažnyčia taip pat garsėjo puošniu septynioliktojo amžiaus altoriumi, turėjusiu vėlyvojo renesanso ir baroko bruožų. Pokario metais iš bažnyčios dingo visos vertybės, o septintąjame dešimtmetyje buvo sunaikinti žvaigždiniai skliautai. Po SSRS griūties buvusieji Vėluvos gyventojai finansavo dalinę statinio konservaciją ir bokšto uždengimą nauju kupolu.

Paulius Tautvydas Laurinaitis

------------------

Šaltiniai:

Бахтин, Анатолий Павлович. Кирхи Восточной Пруссии. Достопримечательности Калининградской области. Калининград, 2009,