Rezultatai pagal užklausą: Architektūros tipas - Profesionalus
Pradžios mokykla Obeliuose (Neišlikęs) (0)
Adresas: Rokiškio rajono sav., Obelių sen., Obelių m., J. Jablonskio g. 4
Architektūros tipas: Profesionalus
Metai: 1935 - 1938
Laikotarpis: Pirmoji Respublika
Architektūros šakos: Architektūra, Statinys, Švietimo, Mokykla
Medžiagos: Medis
Nuotraukos: 12
Mokslo darbų: 0
Susideda iš 0 objekto(-ų)

Įspūdingas medinis statinys, kiek primenantis kurortinę vilą, ilgą laiką buvo vienas iš charakteringiausių miestelio architektūrinių objektų. Nors tarpukariu medinės mokyklos įprastai statytos kaip paprasto stačiakampio plano statinys su būdingais dideliais langais, Obeliuose iškilęs pastatas – netipiškas, pasižymintis sudėtingu, iracionaliu, tačiau iškilmingumo suteikiančiu tūriu. Dar įdomiau, kad tai buvo vėlyvojo nepriklausomybės laikotarpio pastatas, kuomet mokyklų statybą itin veikė racionalizmo tendencijos.

Pamato akmuo statybos pradžią nurodo 1935-tuosius. Tuo tarpu mokyklos pašventinimą spaudą rašo 1938-tųjų rugsėjo 18 d. Beje, iš šios žinutės sužinome, kad „į pašventinimo iškilmes buvo kviečiamas Ministeris Pirmininkas Mironas“[1]. Tiesa, Vladas Mironas buvo kviestas ir į kitus renginius, ir tą dieną pasirinko dalyvauti įspūdingoje derliaus šventėje Vandžiogaloje[2]. Visgi, nepaisant nutikimo su valdžia, akivaizdu, kad Obelių gyventojams tai buvo pasididžiavimo vertas pastatas.

Su mokyklos statyba siejama įdomi istorija. Vietiniai gyventojai prisimena, kad „Obeliuose stovinti mokykla buvo vadinama Žaliąja, bet iš tikrųjų jai buvo suteiktas Kipro Petrausko vardas. Mat dainininkas, kurio brolis Mikas vargonuodavo Obeliuose, šio kvietimu čia apsilankė, surengė koncertą ir visus gautus pinigus – 500 litų – skyrė naujosios mokyklos statybai”. Deja, dagiau nei 80 m. išstovėjusiam pastatui nauja funkcija nebuvo atrasta ir 2018 m. rudenį mokykla nugriauta.

Vaidas Petrulis[1] Šį rudenį bus pašventinta Obelių Kipro Petrausko vardo prad. mokykla. Lietuvos aidas, 1938 m. rugsėjo 10 d., p. 7.

[2] Derliaus šventė Vandžiogaloje. Lietuvos žinios, 1938 m. rugsėjo 20 d., p. 2.