Rezultatai pagal užklausą: Laikotarpis - Šiuolaikinė
Dailininko Kazimiero Žoromskio kūrybinės dirbtuvės su gyvenamosiomis patalpomis (Išlikęs) (0)
Adresas: Vilniaus m. sav., Vilniaus m., K. Kalinausko g. 12
Architektūros tipas: Profesionalus
Architektai: Leonidas Merkinas, Saulius Šarkinas
Stiliai: Postmodernizmas
Metai: 1989 - 1995
Etninis regionas: Nenurodyta
Regionas: Vilnius
Laikotarpis: Sovietmetis, Šiuolaikinė
Architektūros šakos: Statinys, Architektūra, Gyvenamieji
Medžiagos: Mūras (plytų)
Nuotraukos: 3
Mokslo darbų: 0
Susideda iš 0 objekto(-ų)

Pastato kūrimo istorija prasidėjo sovietmečiu, 1986 m. į Lietuvą gyventi grįžus žymiam išeivijos dailininkui Kazimierui Žoromskiui (1913-2004). Mainais į padovanotą savo paveikslų kolekciją, jam buvo pažadėta pastatyti kūrybines dirbtuves su gyvenamosiomis patalpomis. Parodomoji praktika suteikti būstą sugrįžtamiems reemigrantams pasitaikydavo ir anksčiau, tarp tokių pavyzdžių dažnai minimas 1956 m. pastatytas daugiabutis A. Goštauto gatvėje, vadintas Amerikanke (arch. Viktoras Anikinas)[1].

Kūrybinėms dirbtuvėms skirtas sklypas skvere prie K. Kalinausko ir Mindaugo gatvių sankirtos, buvusios vilos teritorijoje, su joje išlikusiu 1895 m. neogotikiniu sargo nameliu[2]. 1989 m. užduotis jas suprojektuoti pavesta Leonidui Merkinui ir Sauliui Šarkinui[3]. Po Nepriklausomybės įsipareigojimus objektą pastatyti perėmė Lietuvos Respublika, tačiau pastato realizacija užsitęsė, dėl ekonominių sunkumų statybos nuolat strigo.

Nedidelis objektas, interpretuojamas kaip mini-miestas, pasižymi eile formų derinių ir gausiomis detalėmis. Architektai sukūrė iš esmės naują kompleksą, į jį integruodami esamą namą, ir savitai interpretuodami santykį tarp sena ir nauja. Esamo pastato spalvos ir medžiagos iš dalies atkartojamos naujoje dalyje, pasižyminčioje ir istoristinėmis aliuzijomis: akcentuotais karnizais, įeigos portiku, dekoratyviomis kolonomis. Kompozicijos akcentas – tarp senosios ir naujosios dalies suformuotas pusapvalis vidaus kiemelis. Bendras smulkaus mastelio pastato charakteris primena parko folly – dekoratyvinį paviljoną skvero apsuptyje.

Martynas Mankus[1] Pocevičius, Darius. Istoriniai Vilniaus reliktai, 1944-1990. Vilnius : Kitos knygos, 2018, p. 504.

[2] Gūzas, Eugenijus. Dailininko K. Žoromskio gyvenamasis namas ir kūrybinė dirbtuvė. Archiforma, 1996-1, p. 40-44.

[3] Andziulis, Donaldas. Leonidas Merkinas. Gyvenimas architektūroje. Vilnius: Ex Arte, 2019, p. 120.