Naugarduko pilis (Neišlikęs) (0)
Adresas: Baltarusija, Naugarduko r., Naugarduko mstl.
Architektūros tipas: Profesionalus
Savininkai: Goštautai
Stiliai: Gardinės (aptvarinės) pilies tipas
Metai: 1392 - 1430
Etninis regionas: Už Lietuvos ribų
Regionas: Už Lietuvos ribų
Laikotarpis: LDK
Architektūros šakos: Archeologinė vietovė, Piliakalnis/Piliavietė
Medžiagos: Mūras (mišrus)
Nuotraukos: 73
Mokslo darbų: 0
Susideda iš 1 objekto(-ų)

Kartu su kitomis regione esančiomis gynybinėmis pilimis, Naugardukas formavo vieną svarbiausių Lietuvos valstybės gynybinių įtvirtinimų sistemų. Nors šiandien manoma, kad medinė pilis ant kalvos stovėjo ir iki tol, tačiau šaltiniai teigia, kad pirmoji mūrinė tvirtovė buvo pastatyta Vytauto įsakymu. 1422 m. Jogaila šioje pilyje susituokė su ketvirtąja savo žmona Sofija Alšėniške, o 1426 m. buvo sušauktas Lietuvos bajorų seimas; vėliau vykdavo bajorijos suvažiavimai. Pilies gynybinė reikšmė išliko svarbi iki pat XVIII a., kai ji pradėjo nykti.

Pilies statiniai formavosi per ilgą laiko tarpą: manoma kad savo pilniausioje formoje pilis turėjo penkis bokštus, kurių didžiausiasis buvo naudojamas ne tik kaip pagrindinis gynybinis elementas, tačiau ir turėjęs rezidencinę bei archyvo paskirtis. Šiaurės vakarų ir pietrytiniame kampe buvę bokštai pristatyti vėliausiai, reaguojant Krymo totorių keliamą pavojų. Pilies teritorijoje aptiktos cerkvės liekanos atspindi faktą, kad Naugardukas buvo vienas svarbiausių stačiatikybės centrų buvusioje LDK. Manoma, kad šalia pilies stovinti parapinė bažnyčia taip pat buvo integrali pilies statinių dalis.

Virš šimto metų stovėjusia apleista pilimi archeologiškai pradėta domėtis tik XX a. pradžioje. Iki mūsų dienų išliko trijų bokštų fragmentai, kurie buvo plačiau tyrinėti sovietmečiu ir posovietiniu periodu. Šiaurinis bokštas 2011 m. užkonservuotas, rengiamas projektas ir antrojo bokšto daliniam atstatymui.


Paulius Tautvydas Laurinaitis

Šaltiniai:

  1. Lietuvos architektūros istorija, T.1. Vilnius, 1988.
  2. Naugarduko pilies ikonografiniai šaltiniai. In: Lietuvos pilys. 2009, 4. p. 37-53.
  3. Mūrinės gotikos stiliaus pilys [interaktyvus]. In Gidas internete: Lietuva [žiūrėta 2015 m. spalio 28 d.]. Prieiga per internetą: [http://lie.tuva.lt/lietuvos-pilys/murines-gotikos-stiliaus-pilys/

Susideda iš
Naugarduko piliakalnis (Išlikęs) (0)
Adresas: Baltarusija, Naugarduko r., Naugarduko mstl.
Naugardukas ilgą laiką buvo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės dalimi. Lietuvos didysis kunigaikštis Mindaugas Naugarduką valdė per sūnų Vaišvilką ar kitus statytinius. Mieste išlikęs aukštas piliakalnis yra vadinamas Mindaugo kalnu. Ant šios kalvos, iškilusios virš jūros lygio 317 m, stūkso Naugarduko...
Architektūros tipas: Profesionalus
Metai: 1100 - 1700
Etninis regionas: Už Lietuvos ribų
Regionas: Už Lietuvos ribų
Laikotarpis: Iki LDK, LDK
Architektūros šakos: Piliakalnis/Piliavietė, Archeologinė vietovė
Medžiagos: Kitos medžiagos
Nuotraukos: 1
Mokslo darbų: 0
Susideda iš 0 objekto(-ų)