Adelės ir Pauliaus Galaunių namai (Išlikęs, k.k.v.r. 16670) (0)
Adresas: Kauno m. sav., Kauno m., Vydūno al. 2
Architektūros tipas: Profesionalus
Architektai: Arnas Funkas, Nikolajus Mačiulskis
Stiliai: Funkcionalizmas/modernizmas
Metai: 1932
Etninis regionas: Nenurodyta
Regionas: Kaunas
Laikotarpis: Pirmoji Respublika
Architektūros šakos: Architektūra, Statinys, Gyvenamieji, Numas
Medžiagos: Mūras (mišrus)
Nuotraukos: 15
Mokslo darbų: 0
Susideda iš 1 objekto(-ų)

Žymaus muziejininko ir kultūros veikėjo Pauliaus Galaunės trijų aukštų mūrinis gyvenamasis namas stovi prestižinėje vietoje, Vydūno al. pradžioje. Tai būdingas ankstyvojo lietuviško modernizmo pavyzdys: estetiniam fasadų papuošimui naudojamos paprastos horizontalios linijos, išorėje dominuoja stačiakampės formos, priekinio fasado langai sugrupuoti į vieną bemaž kvadrato formos plokštumą, kurią galima suvokti kaip vientisą geometrinį objektą. Išskirtinėmis reikėtų laikyti šonines laiptines, kurioms įstiklinti panaudotas kampinis stiklas, einąs per visą sienos ilgį. Nors tai palyginti menka detalė, tačiau aiškiai atpažįstamas modernizmo architektūrinės kalbos elementas. Viduje namas suplanuotas gana simetriškai. Kiekviename aukšte yra po penkis kambarius, virtuvė, vonia ir tualetas, jungiami koridorine sistema. Pagalbinės patalpos įrengtos rūsyje ir pastogėje. Pastarojoje taip pat įrengtas ir sargo butas, į kurį patenkama per ūkinę laiptinę. Nors objekto autorystę yra įprasta priskiti Arnui Funkui, tačiau brėžiniuose taip pat esama ir Nikolajaus Mačiulskio spaudo (A. Funko parašas šalia) [1].

Vaidas Petrulis

 


[1] Plačiau žr.: V. Sirvydaitė-Rakutienė. A. ir P. Galaunių namų istorija [interaktyvus]. Priega per internetą: <http://www.museums.lt/Biblioteka/rakutiene.htm#3>.  

 


Susideda iš
Adelės ir Pauliaus Galaunių namo projektas (Neįgyvendintas) (0)
Adresas: Kauno m. sav., Kauno m., Vydūno al. 2
Stilistiniu požiūriu Lietuvos tarpukario architektūroje dominavo gana konservatyvios, nuo pažangiausių Europos mokyklų ganėtinai nutolusios tradicijos. V. Landsbergis-Žemkalnis anuomet ją taikliai apibūdino kaip „monumentalinės statybos klasinį ritmą moderniškoje formoje“[1]. Panašu, kad moderniąją estetiką...
Architektūros tipas: Profesionalus
Metai: 1930
Etninis regionas: Nenurodyta
Regionas: Kaunas
Laikotarpis: Pirmoji Respublika
Architektūros šakos: Architektūra, Statinys, Gyvenamieji, Namas
Nuotraukos: 7
Mokslo darbų: 0
Susideda iš 0 objekto(-ų)